هر آنچه درباره فرعون ها و اهرام مصر نمی دانستید

بازدیدها: 206

مصر یکی از مرموزترین کشورهاست که با میلیون ها اسطوره و افسانه احاطه شده است. علیرغم تمام واقعیاتی که درباره این کشور پر رمز و راز می دانیم هنوز هم اسراری هستند که کشف نشده باقی مانده اند. به عنوان مثال: هنوز کسی درباره مکان قبر ملکه نفرتیتی چیزی نمی داند. همه ما امیدواریم روزی دانشمندان بتوانند تمام این اسرار را کشف کنند.


در ادامه بدونیم شما را با واقعیاتی درباره مصر آشنا می کند که سال ها کشف آن ها زمان برده است.

ماسک طلایی توت عنخ آمون برای ملکه نفرتیتی ساخته شده است

در سال ۲۰۱۵ نظریه ای که باستان شناس بریتانیایی نیکولاس ریوز ارائه داد این بود که این ماسک طلایی معروف برای فرد دیگری ساخته شده است. ابتدا دانشمندان تصور می کردند این ماسک متعلق به ملکه نفرتیتی مادر توت عنخ آمون است.

ریوز بر اساس چندین ویژگی مجسمه این نظریه را ارائه داده است. نخست گوش های ماسک است که سوراخ هستند و در مصر قدیم تنها زنان و بچه ها گوش سوراخ می کردند. از آن جا که توت عن آمون در ۱۹ سالگی درگذشته پس کودک نبوده است. دوم حروف تصویری که نام فرعون در بالای حروف آمده است. دانشمندان معتقدند که نوشته در واقع نام کامل ملکه نفرتیتی به معنای “زیبا ترین زیبا روی آتن” است.

اتاق های آرامگاه توت عنخ آمون

محل دفن ملکه نفرتیتی هنوز ناشناخته باقی مانده اما دانشمندان امید خود را از دست نداده اند. آن ها در سال ۲۰۱۵ از روی برخی نشانه ها یک اتاق خالی در آرامگاه توت عنخ آمون کشف کردند و بر اساس نظریه نیکولاس ریوز یکی از این اتاق ها ممکن است مقبره گمشده بانو نفرتیتی باشد.

به گفته دکتر ریوز توت کاملا ناگهانی از دنیا رفت و چون وقت کافی برای تکمیل آرامگاه او نداشتند او را در اتاق مقبره نفرتیتی دفن کرده اند. حقیقت جالب تر این است که در سلسله فرعون ها قانون این بود که هنگام وارد شدن به آرامگاه یک زن مردم باید به سمت راست می چرخیدند و هنگام وارد شدن به آرامگاه یک مرد به سمت چپ. و مقبره توت عنخ آمون در جهت راست قرار دارد.

کشف روش جابجایی سنگ ها برای ساخت اهرام مصر

همانطور که همه می دانید قطعات سنگی هرم خوفو از فاصله ۸۰۰ کیلومتری اهرام سه گانه جیزه آورده شده اند. طبق سرگذشتنامه “Merer” فردی که در زمان ساخت اهرام حضور داشت دانشمندان روش حمل این قطعات سنگی سنگین را کشف کردند.

ابتدا سنگ ها از طریق مجموعه کانال هایی که به همین هدف ساخته شده بودند به نزدیک مکان ساخت اهرام منتقل می شدند و از آن جا با مرطوب کردن شن ها سنگ ها را تا اهرام می کشیدند.

به علاوه دانشمندان چند مکان مرموز در پای اهرام کشف کردند که در آن ها قایق های خورشیدی را کشف کردند. قایق هایی که برای سفر آسمانی خوفو با خدای خورشید “Ra” طراحی شده بودند. دانشمندان با استفاده از این قایق ها تکنیک کشتی سازی مصریان باستان را کشف کردند و حتی سعی کردند با کمک گرفتن از این تکنیک ها قایقی بسازند که بتواند سنگ های بزرگ را به راحتی جا به جا کند.

مومیایی فریاد زن در واقع پسر رامسس است

یکی از قوی ترین فرعون های مصر رامسس سوم پس از ۳۰ سال حکمرانی توسط پسرش به قتل رسانده شد. دسیسه قتل او توسط یکی از همسرانش به نام Tiye چیده شد تا بتواند پسرش پنتاوره را به جانشینی او برساند.

رامسس با خشونت تمام به قتل رسید. قاتلان انگشت شست پای او را قطع و با چاقوی تیزی گردنش را بریدند. آن ها برای مخفی کردن زخم گردن رامسس دستمالی دور گردن او پیچیدند.

نظریه دانشمندان این است که مومیایی فریاد زن متعلق به پسر رامسس پنتاوره است  که بلافاصله بعد از کشتن پدرش با همدستانش مجازات شد. دانشمندان معتقدند نام پنتاوره از روی قبرش پاک شده تا نتواند از زندگی پس از مرگ لذت ببرد.

او را پس از مرگش با پوست گوسفند دفن کردند و این کار را با کسانی انجام می دادند که در زندگی اش کار ناشایستی کرده باشد. راهبان مواد مومیایی را بدون این که اعضای بدنش را خالی کرده باشند داخل دهان او ریخته اند. اما دهان باز او نشانه عذاب کشیدن او نیست بلکه همه اجساد مومیایی بعد از مدتی کمی به عقب متمایل می شد.

مصر یکی از متمدن ترین کشورهاست که دانشمندان همیشه به کشفیات جدیدی درباره آن می رسند. چه کسی می داند فردا قرار است چه چیز جدیدی از این تمدن کهن کشف شود؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید