نکاتی برای تمیز کردن اجاق گاز

  • توسط
  • آگوست 3, 2017

چگونه غذاهای چسبیده به اجاق گاز و قطعات آن را پاک کنیم؟

نکاتی برای تمیز کردن اجاق گاز

در اینجا چندین نکته مختلف برای تمیز کردن غذاهای چسبیده روی گاز مثل شیر سر رفته که به سختی پاک می شوند را ذکر می کنیم. اگر موادی که به گاز چسبیده اند واقعا به سختی پاک می شوند، بایستی یک روش را چندین بار تکرار کنید تا همه آنها از بین بروند.

نکته: هر نکته یک روش جداگانه از دیگری ست.

9 شوینده خانگی دست ساز برای خانه تکانی بهار

اگر سطح گازتان از جنس لعاب است:

  • ابتدا حلقه ها و سرپوش های شعله ها را بردارید. محلولی با آب داغ و مقداری پودر صابون درست کنید و با یک تکه اسفنج آغشته به این محلول سطح گاز را بمالید و تمیز کنید. سپس خشک کنید. تکه هایی از حوله های کاغذی را روی نقطه هایی که غذا چسبیده است قرار دهید و کمی آمونیاک خانگی را روی آنها بریزید تا دستمال خیس شود. روی آنها را با یک نایلون پلاستیکی بپوشانید تا حوله های کاغذی مرطوب بمانند و اجازه دهید تا چند ساعت به همین حالت باقی بماند. بعد از این مدت دستمال ها را برداشته و مجددا با کمک یک اسفنج یا اسکاچ آب و صابون داغ را روی محل چسبیدگی ها بمالید و در نهایت با یک دستمال خیس تمیز شستشو دهید و سپس خشک کنید.
  • به مقدار زیادی جوش شیرین را روی سطح گاز و محل چسبیدگی ها بپاشید و سپس مقداری آب داغ( ترجیحا آب جوش) را داخل بطری اسپری بریزید و روی جوش شیرین اسپری کنید تا حدی که جوش شیرین بدون اینکه به اطراف بپاشد، حل شود. اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی گاز بماند و سپس با برس یا اسفنج گاز را تمیز کرده و شستشو دهید و در نهایت خشک کنید.

برای تمیز کردن  حلقه های فلزی و سرپوش های شعله ها:

  • حلقه ها و سرپوش های شعله ها را با یک تکه حوله کاغذی بپوشانید و کاملا درون مقداری سرکه سفید فرو کنید تا حوله کاغذی کاملا خیس شود، سپس داخل یک نایلون پلاستیکی قرار دهید و بگذارید تا چند ساعت بماند. بعد از این مدت از درون نایلون و دستمال بیرون آورده و با اسفنج یا برس تمیز کنید. تکه های چسبیده به این قطعات حالا خیلی نرم و شل شده و به راحتی تمیز می شوند.
  • یک کتری یا قابلمه بزرگ را برداشته و پر از آب کنید. بگذارید تا آب به جوش آید. یک پیمانه پودر مخصوص ماشین ظرفشویی  را داخل آب در حال جوش بریزید تا کاملا حل شود. با استفاده از یک انبر  حلقه ها و سرپوش های گاز را درون قابلمه یا کتری آب جوش قرار دهید. اجازه دهید به مدت 5 تا 10 دقیقه بجوشد. شعله را خاموش کرده و درب کتری یا قابلمه را گذاشته و اجازه دهید تا وسایل درون آب شب تا صبح بمانند. هنگام صبح، وسایل را از درون آب درآورده و با اسفنج یا اسکاچ تمیز کنید و آبکشی نمایید.
  • آمونیاک خانگی را روی حلقه ها و سرپوش ها اسپری کنید و آنها را داخل یک کیسه زباله قرار دهید و درب آن را محکم ببندید و بگذارید تا صبح بماند یا مقابل نور خورشید قرار دهید. صبح روز بعد آنها را با آب صابونی داغ به کمک اسکاچ بسابید.
  • با کرم تارتار و سرکه( به نسبت 50/50 ) خمیری درست کرده و روی قطعات گاز بمالید. بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس بشویید.
  • قابلمه ای را پر از آب کرده و بگذارید تا به جوش آید. نصف پیمانه جوش شیرین را داخل آب بریزید تا حل شود. قطعات اجاق گاز را داخل آب قرار داده و بگذارید یک شب تا صبح بماند. سپس با یک تکه اسفنج زبر آغشته به آب داغ صابونی،  سطحشان را بمالید.

نکته: هیچکدام از این محلول ها را مستقیم روی قطعات گاز اسپری نکنید، کافیست یک تکه دستمال را به آب داغ صابونی آغشته کنید و روی قطعات گاز بمالید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید