دختر اصفهانی چرا خودکشی کرد؟ | از رابطه با جنس مخالف تا افسردگی؛ پشت پرده فیلم خودکشی 

در این مقاله از  مطلبی در مورد دختر اصفهانی چرا خودکشی کرد؟ | از رابطه با جنس مخالف تا افسردگی؛

 چرا دو دختر اصفهانی خودکشی کردند؟ | انتشار فیلم خودکشی دو دختر اصفهانی در روزهای گذشته خبرساز شد و به گمانه زنی ها درباره علت خودکشی این دو دختر نوجوان اصفهانی دامن زد. یک روانشناس به جنبه های مختلف فیلم خودکشی دو دختر اصفهانی پرداخته است. از رابطه دختر اصفهانی با جنس مخالف تا احتمال افسردگی و مشکلات خانوادگی؛ کدام یک علت خودکشی دو دختر اصفهانی بود؟
دختر اصفهانی چرا خودکشی کرد؟ | از رابطه با جنس مخالف تا افسردگی؛ پشت پرده فیلم خودکشی

,حوادث , اخبار حوادث  , قتل ، جنایت، آسیب های اجتماعی، مطالب خواندنی,[categoriy]


یک فیلم کوتاه چند دقیقه ای؛ یک فیلم باورنکردنی با عنوانی عجیب: «صحبت های دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی!» از شنبه 29 مهر که دو دختر اصفهانی با خودکشی شان در صدر اخبار حوادث رسانه ها قرار گرفتند حدود 16 روز می گذرد و حالا با انتشار این فیلم، بسیاری از فرضیه ها درباره دلایل خودکشی این دونفر به هم ریخته است.
حالا خیلی ها خواسته یا ناخواسته این فیلم را دیده اند. وصیت تصویری این دو دختر نوجوان، سه روز است کانال های تلگرامی، اینستاگرام و دنیای مجازی را قرق کرده؛ فیلمی کوتاه که نقش اولش هر دو دختری هستند که چند روز پیش بین زندگی و مرگ، مرگ را انتخاب کردند. نوجوان هایی که در این فیلم با آب و تاب با لبی خندان و چشم هایی پر از شیطنت، به همه آنها که بعد از مرگشان قرار است این فیلم را ببیند، سلام می کنند.
تماشای این فیلم شوکه کننده است. خیلی ها با ناباوری لحظات خداحافظی دو دختر دهه هشتادی را از دنیا تماشا کرده اند؛ لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی و هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمانشان کند برای رفتن. این که قدم هایشان آهسته تر شود و پاهایشان سنگین تر و تردید کنند حتی چند لحظه برای استقبال از مرگ.
این فیلم می تواند گویای یک بحران در نسل نوین یعنی دهه هشتادی ها باشد؛ نسلی که قبلا هم حرکات دیگری برای خودنمایی از خود بروز داده بودند، ازجمله جمع شدن مجازی در یک پاساژ تهران که خیلی هم سروصدا کرد.
از انتشار این فیلم در دنیای مجازی مدت زیادی نمی گذرد؛ فیلمی که خیلی ها را شوکه کرده است. ما به بهانه انتشار این فیلم، با دکتر فاطمه قاسم زاده، دکترای روان شناسی کودک و نوجوان و استاد دانشگاه، به تحلیل اتفاقی می نشینیم که یکی از قربانی هایش حالا زیر خروارها خاک خوابیده است و دیگری، روی تخت بیمارستان به زندگی سنجاق شده است .
خانم دکتر! چه دلیلی باعث می شود دو دختر نوجوان شاد و خندان از خودشان فیلم بگیرند و بعد هم خودشان را از بالای پل به پایین پرت کنند؟
همان طور که می دانید اول بحثی درباره چالش نهنگ آبی مطرح شد، اما حالا که چند روز از این اتفاق گذشته و این فیلم هم از آنها منتشر شده، می بینیم تضادی در این رابطه وجود دارد و باید با بررسی های بیشتر به دنبال دلایل واقعی این اتفاق بود. در حالت کلی می توانیم بگوییم افسردگی یکی از عوامل منجر به خودکشی است، اما نکته اینجاست حداقل در فیلمی که ما در این چند روز از این دو دختر دیده ایم، شواهدی از افسردگی حداقل در ظاهر مشاهده نمی شود و حالت هایی دارند که در حالت معمولِ خودکشی هایی که در جامعه اتفاق می افتد، مرسوم نیست.
یعنی همین رفتار شاد و سرحالی که دارند؟
بله همین طور است. هر دو نفر آنها خیلی شاد و با انرژی به استقبال مرگ می روند. از نظر روان شناسی این موضوع با وقوع افسردگی در تضاد است. البته باز هم نمی توانیم حکم قطعی صادر کنیم، چون شاید در بررسی های بیشتر مشخص شود این سرخوشی، عاملی خارجی داشته مانند مصرف مواد. البته این فقط یک احتمال است، چون همان طور که می دانیم یکی از نشانه های مصرف مواد، شادی کاذب و موقتی است که به انسان دست می دهد. عامل بعدی ای که از تماشای فیلم می توان نتیجه گرفت، همراهی این دو نفر با همدیگر است، چرا؟ چون هر کدام در فیلم جوری صحبت می کنند که مبادا دیگری در تصمیمی که گرفته شک کند. پس خودِ این همراهی و دوستی نزدیک را می توانیم جزو یکی از دلایل گرفتن این تصمیم بدانیم.
یعنی این دو دختر نوجوان تحت تاثیر هم قرار گرفته اند؟
بله به خاطر دوستی. به خاطر رابطه نزدیک، کاملا در تصمیمی که گرفته اند مشارکت دارند. البته از بعد هیجانی هم می توانیم به دلایل وقوع این اتفاق نگاه کنیم. همین وصیت تصویری و فیلمی که اینها از خودشان گرفته اند یعنی به عاقبت کار حداقل از نگاه خودشان فکر کرده اند. آنها می دانند در حال انجام کاری هستند که باعث جلب توجه دیگران می شود و از این موضوع هیجان زده هستند و ما این شتاب زدگی و هیجان را در رفتارشان می بینیم.
با این که می دانند آخر و عاقبتشان مرگ است؟
بله، دقیقا و همینجاست که پای عامل های دیگر هم مثل خانواده، مدرسه و… به موضوع باز می شود. درحقیقت اینجا ما باید ببینیم اینها در چه خانواده ای رشد کرده اند و در چه محیطی درحال درس خواندن بوده اند. خودکشی، آن هم به این شکل با ضبط فیلم و…، رفتاری نیست که یکدفعه و ناگهانی رخ بدهد. پشت این رفتار، مدت ها فکر بوده. پس باید هم محیط خانوادگی شان بررسی شود، هم محیط مدرسه و هم دوستان دیگر. درحقیقت یک مقطعی از زندگی این افراد و اتفاق هایی که رخ داده باعث رسیدن آنها به اینجا شده، یعنی ما هم باید دنبال عوامل تشدیدکننده این آسیب اجتماعی بگردیم.
چه عواملی می توانند باشند؟
من فکر می کنم جواب اصلی و حلقه مفقوده این اتفاق برمی گردد به این که ما تا چه اندازه، نوجوانان را توانمند کرده ایم. ببینید نوجوانی، یک سن بحرانی است. یک دوران گذار است. همان طور که جامعه وقتی در دوران گذار قرار دارد، آسیب هایش بیشتر نمود پیدا می کند، دوره نوجوانی هم همین حالت را دارد. نوجوانی هم دوره گذر از کودکی به بزرگسالی است. یعنی مسئولیت ها، اهداف، وظایف و… همه چیز یک فرد تحت تاثیر این دوره قرار می گیرد. بنابراین فرد نوجوان نیازمند برخی مراقبت ها، توجهات و آموزش های ویژه است که به توانمندسازی او کمک کند و دقیقا همین جاست که اگر توانمند نشده باشد ممکن است یا خودش آسیب ببیند یا به دیگران آسیب بزند. نوجوانان ما برای این که درگیر آسیب های اجتماعی نشوند، باید مهارت های زندگی را آموخته باشند، اما بحث مهارت های زندگی متاسفانه در کشور ما جدی گرفته نمی شود. نوجوان ما یاد نمی گیرد چطور مشکلش را حل کند، چون توانایی حل مساله ندارد. نوجوان ما یاد نمی گیرد خشمش را کنترل کند و عواطف و احساساتش را بشناسد. نتیجه این می شود به مسائلی رو می آورد که اصلا اقتضای سن اش نیست.
مثل همین رابطه دوستی با جنس مخالف که در این فیلم هم دیده می شود؟
دقیقا. یکی از مهارت های دهگانه زندگی، مهارت ارتباط برقرار کردن است، آن هم ارتباط درست. بحث مهارت های ارتباطی همین جا مطرح می شود، نوجوان ما وقتی هنوز اصول اولیه یک ارتباط درست را یاد نگرفته با جنس مخالف هم وارد ارتباط می شود و همین جا به مشکل می خورد، چون چیزی از هدایت این رابطه نیاموخته. بعد عوامل دیگری مثل پنهان سازی از خانواده و مدرسه و عناصر کنترل کننده دیگر هم دست به دست هم می دهند و او را به سمت آسیب اجتماعی سوق می دهند. نکته مهم اینجاست نوجوانی که آموزش نبیند، خودش کنجکاوی می کند. خودش دنبال چیزهایی می رود که برایش پر از علامت سوال است. متاسفانه بحث روابط دختر و پسر هنوز در جامعه ما تعریف نشده و ما فکر می کنیم وقتی دختر و پسر در یک محیط اجتماعی کنار هم نباشند، مشکل ارتباطی شان را حل کرده ایم، اما نمی دانیم با این کار بازار روابط پنهانی شان داغ شده است.
این آسیب های اجتماعی، نسل نوجوان ما را تهدید می کند؟
نمی توانیم به طور قطعی بگوییم همه نوجوان ها را، چون تعمیم کار غلطی است. ما نمی توانیم رفتار یک تعداد محدود و خاص را به کل یک گروه تعمیم بدهیم. همان طور که می بینید بخش زیادی از همین نسل نوجوان ما دارند خیلی عادی زندگی می کنند. ما افراد هم سن و سال این دو نفر را زیاد می بینیم که خیلی هم آدم های معقول و مسئولیت پذیری هستند و این که ما بخواهیم پدیده ای را که در جامعه رخ می دهد به بقیه هم تعمیم بدهیم، خودش یک خطای شناختی است، اما این موضوع می تواند مثل یک زنگ هشدار باشد، هم برای خانواده ها، هم برای مسئولان و هم کارشناسان مختلف. این که ببینند این نوع از آسیب های اجتماعی هم در جامعه وجود دارد و هرچند الان زیاد نیست، اما ممکن است در آینده بیشتر شود. 


.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

سلامت